• ۱۳۹۸ شنبه ۲۸ ارديبهشت
  • اِسَّبِت ١٣ رمضان ١٤٤٠
  • Saturday 18 May 2019
  • شماره 492
عناوین این صفحه
کد خبر: ۸۶۳۱

لزوم توجه به بومی سازی تولید در شرایط تحریم

عضو بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان گفت: بومی سازی تولید اقدامی مناسب در شرایط تحریم است و با تحقق این مهم، صنایع پایین دستی نفت و پتروشیمی، صنایع فرآوری معادن و خدمات بستری مناسب برای ایجاد مشاغل جدید هستند.
کارآفرینی یکی از راهکارهای مهم برای توسعه اشتغال و موتور رشد اقتصادی است و بدون آن رشد بهره‌ وری و خلق مشاغل جدید بسیار دشوار است. برپایه گزارش شاخص جهانی کارآفرینی، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۸ با ارتقای ۱۳ پله ای در بین ۱۳۷ کشور در رتبه ۷۲ جهان در مقوله کارآفرینی قرار گرفت و در این دوره امتیاز آن ۴.۷ بهبود یافت. همچنین ایران در بین ۱۴ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) جایگاه یازدهم را داراست.
در این زمینه، «ابراهیم جمیلی» عضو بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به ایرنا گفت: اکنون شرایط سختی داریم و باید تدابیری ویژه بیاندیشیم؛ البته به این معنی نیست که همه راه ها بسته شده و هیچ امیدی نداشته باشیم.  وی افزود: شرایط دشوار کنونی، فرصتی برای توسعه اشتغال است؛ برای نمونه با وجود تحریم های ظالمانه، بهترین اقدام بومی سازی تولید و توسعه داخلی سازی است.
عضو بنیاد توسعه کارآفرینی اظهار داشت: با توجه به ممنوعیت ورود کالاهای مشابه داخلی و گران تمام شدن آنها، در صورت بومی سازی می توان به بازارهای خوبی دست یافت. وی تاکید کرد: این مهم با رفع موانع و مشکلات میسر می شود، در این راستا دولت باید علاوه بر تامین سرمایه یا سرمایه در گردش، حاشیه های جانبی همچون اتخاذ تصمیمات آنی و نادرست یا سنگ اندازی ها در مسیر را کاهش داده و تدابیر ویژه ای برای آنها بیاندیشد.
جمیلی با تاکید براینکه شرایط سختی است اما نباید ناامید شد، گفت: اشتغال، اولویت کشور است و علاوه بر خلق مشاغل جدید باید اشتغال های موجود را حفظ کرد. عضو بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به سیل اخیر و خسارت ۳۰ هزار میلیارد تومانی آن اشاره کرد و افزود: خرابی ها نیازمند بازسازی و در عین حال فرصتی برای ایجاد اشتغال است که با برنامه ریزی بهینه می توان از این تهدیدها به عنوان فرصت استفاده کرد. جمیلی تاکید کرد: باید در حد توان شغل ایجاد کرد، زیرا با شرایط موجود خدمت به کشور با خلق شغل است و در این زمینه فقط نباید از دولت انتظار داشت.

 

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/8631

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
بالای صفحه