• ۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
  • اِسَّبِت ١٤ شعبان ١٤٤٠
  • Saturday 20 Apr 2019
  • شماره 469
عناوین این صفحه
نقش نیوز
کد خبر: ۸۱۵۱

حذف صفر در ارزش پول اثر ندارد

عضو هیات علمی و معاون پژوهشی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان گفت: حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در ارزش پول ندارد و عملیاتی شدن این طرح در شرایط فعلی کشور توصیه نمی شود.
علیرضا عرفانی در گفت و گو با ایرنا افزود: حذف چهار صفر از پول ملی کشور تاثیری بر افزایش یا کاهش ارزش پول ندارد و تنها اثر ناچیز در بخش روحی و روانی در کاهش هزینه ها دارد. وی ادامه داد: با حذف صفر از پول ملی، به هزار تومان یک تومان گفته می شود و این تنها تغییر در نحوه گفتار است و چه بسا اکنون نیز در گفتار عمومی و محاوره ای در بیان رقم ها این گونه گفته می شود.
معاون پژوهشی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان ابراز داشت: بر اساس نظریه های تئوری، حذف صفر از پول کشور اثر واقعی و محسوس ندارد. وی تصریح کرد: در شرایط فعلی که تورم در کشور قابل توجه است حذف صفر از پول ملی به صلاح نیست و حتی ممکن است موجب افزایش تورم و آثار منفی شود. عرفانی با بیان این که حذف صفر از پول ملی در واقع تغییر واحد پول کشور از ریال به تومان است، اضافه کرد: با تغییر واحد پول باید تمام پول ها چاپ جدید شود و این موضوع خود نیازمند هزینه کلان است.
وی یادآور شد: حذف صفر از پول کشور تغییری در ارزش پول ایجاد نمی کند و به طور مثال نمی توان گفت ارزش ملک با حذف صفر کاهش می یابد. عرفانی بیان کرد: در خرید کالاهای ریز به عنوان مثال در قیمت قدیم ۹۵۰ تومان بوده با حدف چهار صفر از پول ملی ۹۵۰ تومان معنی ندارد چرا که مبنای پول یک تومان است و این خود موجب افزایش قیمت می شود.
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان گفت: همانطور که در عرف جامعه مردم در گفت و گو ها از واحد تومان استفاده می کنند، دولت نیز در اسناد از تومان استفاده می کند و این موضوع در واقع تغییر در حرف است و در مبنای واحد پولی تغییری ایجاد نمی کند.
حدود ۲۵ سال پیش بود که بانک مرکزی ایران اولین مطالعه های خود را برای حذف صفر از پول ملی آغاز کرد. ۱۴سال بعد، یعنی در سال ۸۶ نیز ایده حذف صفر از پول ملی با دستور محمود احمدی‌ نژاد، رئیس‌جمهوری وقت، در دستور کار قرار گرفت. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نیز این ایده بال و پر گرفت و طبق مصوبه آذر ۱۳۹۵ هیات ‌دولت قرار شد واحد رسمی پول کشور ۱۰ ریال، معادل یک ‌تومان باشد و این موضوع گاه و بی‌گاه به عنوان یک ضرورت ولی بدون پیگیری مطرح می‌ شود. طرح حذف چهار صفر از ریال و تبدیل تومان به واحد رسمی پول ملی که مدت‌ها مسکوت مانده بود، اخیرا و با پیشنهاد بانک مرکزی، دوباره در دستور کار دولت قرار گرفته و بار دیگر این مهم به صدر اخبار رسانه های داخلی بدل گشته است. با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستورکار دولت قرار گرفته است.

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/8151

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
کاراز نو تفاهم آنلاین
بالای صفحه