• ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن
  • اِلخَميس ١ جمادي الثانيه ١٤٤٠
  • Thursday 7 Feb 2019
  • شماره 428
عناوین این صفحه
کد خبر: ۷۳۲۰

کسب و کارهای انقلاب چهارم صنعتی، زندگی را دگرگون می‌کند

کسب و کارهای انقلاب چهارم صنعتی و الزامات آن مانند اینترنت زندگی را دگرگون می‌کند و اگر بسرعت تلاش نکنیم در همه زمینه‌ها مشکل خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گویی از حمایت از کسب و کارها
می گوید. مشروح این گفت و گو را می خوانید.
- وقتی صحبت از ایجاد اشتغال می‌شود خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها توانایی ایجاد شغل را ندارند چرا که شغل‌های سنتی در حال از بین رفتن هستند. ما نیازمند کسب و کارهای اینترنتی هستیم. وزارت صمت به این سمت حرکت کرده است؟
بله. باور ما هم این است که استارتاپ‌ها باعث اشتغال بیشتر در کشور خواهند شد. کسب و کارهای انقلاب چهارم صنعتی و الزامات آن مانند اینترنت زندگی را دگرگون می‌کند و اگر بسرعت تلاش نکنیم در همه زمینه‌ها مشکل خواهیم داشت. هر صنعتی برای اوج گرفتن و رشد به دو بال نوآوری و دانش نیاز دارد. بنابراین یکی از کارهای اساسی ما در این دوره حمایت اساسی از شرکت‌های دانش‌بنیان است. اقتصاد جهانی از «اقتصاد مبتنی بر منابع معدنی» به سوی «اقتصاد دانش‌محور» می‌رود و ما باید برای نزدیک شدن به اقتصاد جهانی تلاش کنیم.
- چه حمایتی از این شرکت‌ها می‌شود؟
در شرایط جدید هیچ محدودیتی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود ندارد و در پشتیبانی از کسب و کارهای نوپا (استارتاپ‌ها) که در تولید و توزیع فعالند، باید کوشاتر باشیم. در برنامه ششم توسعه کشور هم تأکید شده است که سهم دانش در مجموع اقتصاد کشور باید افزایش پیدا کند و امروز همه می‌دانیم اگر این کار را پیش از این با جدیت انجام داده بودیم، در تحریم کنونی کمتر آسیب می‌دیدیم. باید از جوانان کمک بگیریم تا ایده‌های خود را جهت کارهای دانش‌بنیان به کار گیرند. اقتصاد از منابع پایه به سمت اقتصادهای دانش‌بنیان می‌رود، سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار دادیم که از ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولتی در جهت صحیح استفاده کنیم.
- اولویت شما برای حمایت از صنایع چیست؟
شرکت‌های صادراتی یا دانش بنیان، اشتغال‌زا، فعال در مناطق محروم و آنها که در زنجیره ارزش هستند، هر یک اولویت‌هایی برای حمایت دارند. قطعه سازی(قطعات خودرو و لوازم خانگی) هم جزو صنایع اولویت دار است.
- چه برنامه‌ای برای رفع مشکلات صنعت خودروسازی، صنایع لوازم خانگی و پتروشیمی کشور دارید؟
یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین برنامه‌های ما که به طور حتم برای مردم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، واردات ماشین‌آلات و فناوری‌ها است. در بخش‌هایی که عنوان کردید برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است. اما در حوزه خودرو برنامه‌‌ای تحول‌آمیز خواهیم داشت به گونه‌ای که شاهد تولید خودروی با کیفیت و با قیمت مناسب باشیم.
خودکفایی در زمینه لوازم خانگی نیز نقطه عطفی در اقتصاد کشور است. نقش قابل توجه تولیدکنندگان لوازم خانگی در
اشتغال زایی و اقتصاد کشورغیرقابل انکار است و تمامی استان‌های کشور نیز به نوعی با این صنعت درگیر هستند.
- از نظر شما عمده‌ترین مشکلات بخش صنعت چیست؟
مشکل نگوییم، اینها مسأله است.از نظرمن مهم‌ترین مسأله به فرهنگ برمی‌گردد. یک روز در یک مصاحبه‌ای گفتم فرهنگ باید به کمک صنعت بشتابد. اکنون نیز همین نظر را دارم. بحث من این است که باید این باور در آحاد جامعه ایجاد شود که تولید داخل وساخت داخل در توان ظرفیت تولید داخل است که مشکلات ما را حل می‌کند. باید باور کنیم که مسائل اساسی کشور، تورم، بیکاری، فقر و عدم توسعه یافتگی مناطق و خیلی از مسائل کلان در گرو تولید داخل است. مثلاً این نوسانات ارزی و قیمت و... اگر سبد تولیدمان بزرگ و تولید بیشتر شود، نوسانات کمتر خواهد شد. یکی از علل این نوسانات تولید کم است.از نظر من مبنا را از نظرفکری وفرهنگی باید جا بیندازیم که تولید ملی یعنی چه؟ و چه آثاری دارد؟ مباحث مدیریتی، بهره‌وری و تکنولوژیک و خیلی از مباحث نظیر کوچک شدن دولت و مباحث متنوع توزیع درآمد و عادلانه کردن آن و رفع فقر در کشور در این تأثیر دارد.
وقتی جزئی‌تر می‌شویم. تولید از تأمین مواد اولیه و مسائل مالی (چون همیشه می‌گویند یکی از الزامات تولید نقدینگی و سرمایه در گردش است) آغاز می‌شود. سرمایه در گردش تولید، مثل آب برای مزرعه است. هر تولید باید در کنار خود یک فروش هم داشته باشد. بازاریابی یا به عبارت علمی‌تر «تقاضا». تقاضای خارجی هم همان صادرات است.
- ما حرف از توسعه صادرات و جذب سرمایه‌گذاری صنعتی می‌کنیم اما در برابر آنها سد ایجاد می‌کنیم. مثال آن در زمینه برگشت ارز صادراتی به سامانه نیما و... وجود دارد. با این شرایط چگونه می‌توان به سمت اهدافی که عنوان کردید، برسیم؟
ما در حوزه وزارت صمت نباید در سطح کشور مشکل داشته باشیم.همه اختیارات را به استان‌ها تفویض کرده‌ایم که همه امور بسرعت پیگیری شود. به هیچ عنوان از همکارانم نمی‌پذیرم که در سفرها مردم از وزارت صنعت، معدن و تجارت گلایه داشته باشند. هر کجا از تولیدکنندگان وصادرکنندگان در حوزه صنعت، معدن و تجارت با مشکل مواجه بودند آن را منتقل کنند و ما خود را موظف می‌دانیم، ‌آن را پیگیری کنیم و پیگیری‌مان نیز از جنس اصلاح است. ما برای تسهیل امور در حوزه‌های مختلف، سه کارگروه اصلی داریم.ستاد تسهیل برای صنعت که رئیس آن استانداران هستند. در حوزه معدن، ‌شورای معادن استان است که ریاست آن در استان با استاندار است.حداقل در حوزه صمت دست‌شان باز است.در حوزه تجارت، کارگروه تنظیم بازار را داریم که ریاست آن باز هم با استاندار است. البته برخی مسائل در حوزه اختیارات ما نیست، که درباره این‌ها نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم، چنانچه در حوزه تأمین نقدینگی واحد‌های تولیدی، بیشترین جلسه را با بانک‌ها داشته‌ایم و به معاونین‌ام سپرده‌ام که وقت خود را روی تأمین مالی بخش‌های تولیدی بگذارند که در برخی جاها موفق شده‌ایم و در برخی جاها نیز موفق نبودیم که در حال پیگیری هستیم.
- در صحبت هایتان به جنگ اقتصادی اشاره کردید و این امر از سوی کارشناسان هم عنوان می‌شود. اما مطرح شدن آن کافی نیست برای مبارزه با جنگ چه کاری انجام خواهید داد؟
مدیریت شرایط تحریم و رصد آثار تحریم از طریق ستاد تحریم وزارتخانه دنبال می‌شود تا مقابله با آثار آن و استفاده از شرایط جدید را برنامه‌ریزی کنیم. برنامه‌های مختلفی متناسب با شرایط جدید، دوره تحریم و اصول اقتصاد مقاومتی تعریف شده است. اتاق بحران را به اتاق پیشگیری و درمان تبدیل کرده‌ایم. باید نهضت اقتصادی را شروع کنیم. از شهرهای صنعتی هم شروع شود و دامنه‌اش تمام کشور را بگیرد. همکاران من در وزارتخانه می‌دانند که تحملش را ندارم که به «تولید» بی‌مهری شود. مطلب اصلی حفظ وضع موجود تولید است. همه می‌توانند در این جهت کمک کنند. حتی با یک لبخند قرار نیست که بانک، واحدی را تملک یا تعطیل کند، سیاست بانک مرکزی هم این نیست. سیاست وزارت اقتصاد هم این نیست حتی اگر طرف بدهکار باشد، واحد صنعتی را ببندد. ما حق نداریم واحد را تعطیل کنیم، حتی اگر قانونی باشد. بانک اگر بخواهد واحد صنعتی را تملک کند یک شرط دارد و آن این است که واحد نباید تعطیل شود. تعطیلی واحد خلاف سیاست‌های نظام است.
- با این تفاسیر و همکاری‌ها که بانک‌ها در زمینه واحد‌های تولیدی خواهند داشت، برای رفع موانع تولید چقدر موفق بوده اید؟
تأمین مالی واحدهای اقتصادی یکی از مواردی است که مکرر آن را پیگیری می‌کنیم. واحدهای بسیاری، توانایی تولید بیشتر و بازار برای تولیدات خود دارند؛ اما به‌دلیل کمبود سرمایه در گردش قادر به استفاده از توان و ظرفیت تولید خود نیستند. دستگاه‌های مختلف از جمله بانک‌ها به استناد مصوبه دولت می‌توانند در این زمینه اقدامات و حمایت‌های خوبی داشته باشند. با بانک مرکزی جلسه مشترک گذاشتیم و به تفاهم‌هایی رسیدیم. مثلاً از امروز تا پایان سال به چقدر نقدینگی نیاز داریم و چگونه تأمین شود. بانک مرکزی و وزارت اقتصاد هم با همه مشکلاتشان با ما همراه شدند. قول داده‌اند در همه صنایع نقدینگی را تأمین کنند. من در دولت و جلسات آن یک تنه برای حمایت از تولید ایستاده‌ام و نتیجه هم می‌گیرم. در بانک مرکزی سه ساعت سرپا ایستادم. در آخرین جلسه با رئیس جمهوری هم که در مورد نقدینگی بحث شد و بزودی عملیاتی می‌شود، ایشان دستور دادند ۴۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین نقدینگی واحدها در بهمن و اسفندماه اختصاص داده شود. البته این تسهیلات به واحدهایی تعلق خواهد گرفت که می‌توانند تولید کنند و محصول‌شان را بفروشند و در زنجیره تولید بوده و اشتغالزا هستند. این واحدها باید به جد حمایت شوند. ظلم است که واحدهایی که تولید می‌کنند و قادر به فروش محصول‌شان هستند، به‌خاطر کمبود سرمایه در گردش، تعطیل شوند یا با ظرفیت پایین کار کنند.
- تا قبل از تغییر وزیران یکی از مشکلاتی که عنوان می‌شد عدم همراهی وزیران با یکدیگر بود. با تغییرات صورت گرفته این چالش ادامه دارد؟
دستگاه‌های مختلف باید این حس مشترک را داشته باشند که ببینند کدام واحد درصورت رفع مشکل می‌تواند، تولید کند. بانک‌ها سرمایه در گردش را تأمین کنند، گمرک فرآیند کار را تسهیل و تسریع کند وسازمان امور مالیاتی هم مهلت بیشتری بدهد. باید کاری کنیم که هر دستگاهی این گونه عمل نکرد، ضد ارزش‌های این روحیه جهادی، تلقی شود و احساس کند وظیفه‌اش را بدرستی عمل نکرده است. ضمن اینکه در این باره دولت مصوبه هم دارد. دولت این گونه واحدها را استثنا و اعلام کرده که بانک باید به این گونه واحدها تسهیلات بدهند.
- اخیراً عنوان کرده اید یکی از مواردی که دغدغه شما است، تأمین کالاهای اساسی مردم است. با توجه به نزدیک بودن روزهای آخرسال، در این باره چه اقداماتی انجام شده است تا مردم احساس آرامش کنند؟
مشکلی برای تأمین اقلام اساسی وجود ندارد و خوشبختانه انبار ذخیره کالاهای اساسی مناسب است. در بخش کالاهای غیراساسی نیز اقدامات خوبی انجام شده است و در هیچ بخشی با کمبود مواجه نیستیم. برای سال آینده نیز برنامه ویژه‌ای برای تأمین کالاها، نظارت بر بازار و ثبات قیمت‌ها تدوین شده است. مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد آرامش در تلاش است.در این خصوص پروژه زنجیره تأمین را برای سه سال آینده با ۵۵ برنامه عملیاتی به سرانجام خواهیم رساند.
- آیا می‌توانید توقعاتی را که مردم از سیاستگذاران در حوزه اشتغال و تنظیم بازار دارند، برآورده کنید؟
مهم‌ترین توقع، حفظ اشتغال موجود است. به جای اتاق بحران، اتاق پیشگیری و درمان را با استفاده از توان مردم، بخش خصوصی، مجلس و بخش‌های مختلف دولت به وجود می‌آوریم. مردم از مسئولان توقع دارند از تنش و اختلاف بپرهیزند و برای بهبود شرایط به‌عنوان مسأله مورد نظر آنها بکوشند. مردم از ما توقع معجزه ندارند، آنها تنها انتظار دارند از تنش جلوگیری کنیم. تمام سعی ما این است که بازار را کنترل کنیم و اجازه ندهیم قیمت دستخوش تغییرات شود. برای این امر راهکارهای عملیاتی مناسبی دیده شده است.

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/7320

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
بالای صفحه