• ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۹ دي
  • اِلأَربِعا ٢ جمادي الاولي ١٤٤٠
  • Wednesday 9 Jan 2019
  • شماره 404
عناوین این صفحه
کد خبر: ۶۸۱۸

مشکل صنعت با دستورالعمل های کلی حل نمی شود

رئیس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایران، به برخی از مشکلات اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: مشکل نقدینگی بانک ها و صنعت با دستورالعمل های کلی حل نمی شود.
به گزارش دی ایرنا، محمدرضا دیانی در نشست هم اندیشی مجمع کارآفرینان ایران در محل وزارت اقتصاد افزود: پیشران هایی در اقتصاد وجود دارد که با توانمندی های خود می توانند مساله ارز و صادرات را برطرف کنند اما توجه نکردن به این پیشران ها خلق مفسدانی مانند بابک زنجانی و باقری را به دنبال داشته است. به گفته وی، پیشران های اقتصادی همیشه در حاشیه قرار می گیرند و به آنها توجه لازم و کافی نمی شود. دیانی ادامه داد: در جلسات گفتیم ارز ۴۲۰۰ تومانی داده نشود اما نمی دانیم چه کسی اجازه اعطای آن را داد.
رئیس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایران با بیان اینکه «بدهی بانک ها و موسسه های غیردولتی به دولت از ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به هشت هزار میلیارد تومان رسیده است» افزود: چگونه می شود بانکی از اول سال تاکنون در نبود پول، ۲۷ هزار میلیارد تومان منابع جدید جذب کرده باشد؟ دیانی همچنین با بیان اینکه «بدهی های دولت به سیستم بانکی نیز چند برابر افزایش پیدا کرده است» گفت: ظریب نقدینگی در کشور اکنون به ۷.۲۴ رسیده است.
وی با طرح این پرسش که «با بانک های بدهکار به بانک مرکزی چه کسی باید مقابله کند؟» ادامه داد: در سال ۱۳۸۰، بخش صنعت ۵۲ درصد از منابع بانکی را به خود اختصاص داد که امسال این رقم به ۲۱ درصد رسیده است. دیانی مدعی شد: «هم اینک ۷۳ درصد منابع بانکی به سمت سفته بازی و دیگر منابع رفته است و بانک ها ۴۹ درصد منابع خود را به سمت اموال و موسسه های وابسته به خود
برده اند.»  وی خاطرنشان ساخت: هنوز صنعت به تولید سال ۱۳۹۰ نرسیده که برای رسیدن به این رقم سه تا چهار برابر افزایش نقدینگی نیاز است.
رئیس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایران با بیان اینکه تحلیل های بانک مرکزی نشان می دهد نقدینگی به سمت صنعت نیامده است، افزود: با این حال نقدینگی بسیاری از کشورها رشد یافته و نرخ ارز در این کشورها تغییری نداشته است.  وی تاکید کرد: اگر برای تامین مالی صنایع تصمیم گیری درستی نشود
نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.
در این نشست، تعدادی از اعضای مجمع به بیان مشکلات خود از جمله تامین مالی، صادرات، نرخ ارز و افزایش نقدینگی بانکی، حمایت نشدن از صنعت و کمک به تولید پرداختند. در این نشست اعلام شد که مجمع در نظر دارد، ۲۹ بهمن ماه در «روز ملی اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی» جلسه ای با حضور رئیس جمهوری داشته باشد.  مجمع کارآفرینان ایران از سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز کرده است و اکنون ۷۰ نفر عضو دارد.

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/6818

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
بالای صفحه