• ۱۳۹۷ شنبه ۱۵ دي
  • اِسَّبِت ٢٧ ربيع الثاني ١٤٤٠
  • Saturday 5 Jan 2019
  • شماره 400
عناوین این صفحه
کد خبر: ۶۷۲۴

ایجاد سالی ۷۰ هزار فرصت شغلی

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به پرداخت تسهیلات به ۱۹ هزار و ۷۵۰ طرح اشتغال روستایی گفت: سالانه به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ هزار فرصت شغلی از سوی این صندوق ایجاد می‌شود.
به گزارش ایسنا، اصغر نورا...‌زاده در نشستی خبری با تاکید بر اینکه یکی از اهداف اصلی دولت توجه به کسب و کار در مناطق روستایی و عشایری است، اظهار کرد: سهمیه اعتباری که برای پرداخت تسهیلات در این مناطق از محل منابع بانک ها، موسسات عامل و صندوق توسعه ملی ابلاغ شده بود، ۳۰۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و به همین مقدار از منابع موسسات عامل بود که صندوق کارآفرینی امید هم یکی از این موسسات عامل به شمار می‌رود، بانک کشاورزی به تنهایی ۵۰ درصد از این منابع را تأمین کرد و سه موسسه دیگر به طور برابر عاملیت ۵۰ درصد دیگر را بر عهده داشتند.
نورا... زاده با بیان اینکه توجه به کسب و کارهای خرد و کوچک از ابتدا در اولویت صندوق کارآفرینی امید بوده است، گفت: با توجه به ماهیت محیط های روستایی، در مرحله اول تعداد ۳۲ هزار طرح با مجموع اعتبار ۶۰۰۰ میلیارد تومان به صندوق ارجاع داده شده که از این تعداد تا پایان آذر ماه سال جاری، ۲۱ هزار و ۷۵۰ طرح با اعتبار ۱۲۵۰ میلیارد تومان مورد تصویب قرار گرفته است، همچنین با ۲۰ هزار و ۱۵۰ طرح با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان قرار داده منعقد شده که به ۱۹ هزار و ۷۵۰ طرح تسهیلات پرداخت شده است و ۹۰۰ میلیارد تومان از این مقدار، پرداخت‌های قطعی هستند.
وی اضافه کرد: صندوق کارآفرینی امید به لحاظ تعداد طرح، تقریبا در بین موسسات بالاترین رقم و حجم پرداخت را دارد و این تعداد طرح، موجب ایجاد حداقل ۵۲ هزار ظرفیت اشتغال شده اند که بخشی از این تعداد در دست ساخت و ساز و نصب تجهیزات و ماشین آلات هستند و با اتمام این مرحله و پرداخت سقف کل تعهدات متناسب، چنین ظرفیت اشتغالی ایجاد می شود. مدیر عامل صندوق کار آفرینی امید با اشاره به اینکه سالانه به طور متوسط ۶۰ تا ۷۰ هزار فرصت کسب و کار از سوی صندوق ایجاد می شود، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت سیستم ما، پیش بینی ما این است که در پایان امسال نیز همین ظرفیت را داشته باشیم و به همین تعداد بتوانیم فرصت شغلی ایجاد کنیم.
نورا... زاده با بیان اینکه طرح های «روستای بدون بیکاری» و «هر روستا، یک محصول»، همچنان در حال پیگیری هستند و هدف‌گذاری‌هایی در این زمینه انجام شده است، افزود: بعد از تصویب این طرح در کمیته فنی ستاد وزارت کار و مطالعاتی که در سطح کشور در این حوزه انجام شد، ۳۰۰ روستا در سراسر کشور هدف گذاری شدند تا با ثبت در سامانه و پرداخت تسهیلات به توسعه لازم در زمینه کسب و کار برسند. وی بیان کرد: تعاونی‌ها در استان مرکزی دارای ظرفیت بسیار خوبی هستند و قصد داریم تا با توافق نامه ای که با زنجیره‌های تولید در قالب تعاون امضا می کنیم، خط اعتباری مشترکی ایجاد کنیم و به شرطی که همه اجزای کار ازجمله آموزش‌های تخصصی و دیگر بخش های تکمیل کننده زنجیر دیده شوند، با ارائه خدمات مالی، سهم بازار را در این زنجیره بهبود بخشیم، به صورتی که بتواند در بازارهای بین المللی سهمی به خود اختصاص دهد. این مقام مسئول با تاکید بر اینکه استان مرکزی در کریدور
حمل و نقل کشور قرار گرفته است و محور مواصلاتی بسیاری از راه های کشور است، گفت: طی مذاکره‌ای که با اتاق تعاون داشتیم، سعی بر این است تا کسب و کارهای سیار را در محورهای این استان ساماندهی کنیم و با توجه به محصولات
عمده ای که در استان تولید می شود، به عنوان یک نماد تا تبدیل شدن استان به پایلوت اصلی کشور پیش برویم تا شرایط برای توسعه کسب و کار در استان مهیا شود. نورا... زاده در ادامه صحبت های خود، استان مرکزی را از استان های پیشتاز در زمینه کسب و کار روستایی عنوان کرد و گفت: طبق گزارش هایی که به دست من رسیده است، استان مرکزی عملکرد بسیار خوبی داشته است و از سطح اعتباراتی که در مرحله اول و دوم ابلاغ کردیم جلوتر است و بنابر دسته بندی هایی که برای عملکرد استان ها انجام داده ایم، این استان در دسته اول قرار دارد و این نشان دهنده تلاش مجموعه استان در مسیر بهبود عملکرد خود است.
وی تصریح کرد: با وجود ۴۰۰ دفتر که در سراسر کشور، کارکرد صندوق توسط دستگاه‌های نظارتی در مرحله اول و دوم مثبت ارزیابی شده است و ما تمام تمرکز و منابع خود را به اجرای خوب این قانون در مرحله سوم و چهارم معطوف می کنیم و سال آینده بیش از ۹۰ درصد از فعالیت های صندوق مربوط به بخش اشتغال روستایی خواهد بود.

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/6724

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
بالای صفحه