• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر
  • اِلأَربِعا ٢٦ صفر ١٤٤٢
  • Wednesday 14 Oct 2020
  • شماره 879
عناوین این صفحه
نقش نیوز
کد خبر: ۱۷۷۸۲

استاندارد از الزامات فعالیت های کارآفرینانه

 سیده مینا دیوبند
این روزها سازمان ها به خوبی به اهمیت استاندارد کردن شاخص های تولید ، خدمات و سنجش کنترل و کیفیت محصولات شان واقف اند. از اینرو یکی از مواردی که به عنوان اساسی ترین پایه های علم  و فناوری، تاثیرش در پیشرفت صنعت و اقتصاد هر کشوری به اثبات رسیده است، استاندارد و استاندارد کردن است. استاندارد به عنوان بخش مهم و جداناپذیر از سلامت و صحت یک کالا در جهان مطرح گردیده است. البته استاندارد، ابزاری تنها برای حفظ منافع مصرف کننده نبوده و می توان اثبات کرد که سود حاصل از رعایت استاندارد، برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است. رعایت استانداردها در محصولات تولیدی در هر زمینه از صنعت، منجر به استفاده بهینه و همه جانبه از محصولات می گردد.  
استاندارد؛ مفهومی است که می تواند نشانگر انسجام و انضباط فعالیت های فکری، علمی، فنی و فرهنگی جامعه باشد. سازمان هایی که به پیاده سازی استانداردها می پردازند، می توانند از طریق آگاهی یافتن از نیازهای کار و محصول و بازار، عملکرد خود را بهبود بخشیده و در نتیجه سهم خود را در بازار افزایش دهند. بحث استانداردها باید روز به روز جدی تر دنبال شود و ما نباید از غافله ی جهانی شدن استاندارد عقب بمانیم. 
در این بین کارآفرینان نیز درجهت رسیدن به اهداف کلان خود و کشور در جهات مختلف با استاندارد و قوانین مرتبط با آن برخورد خواهند نمود. استانداردها، اعتماد ساز هستند. کارخانجات و یا کارآفرینان باید به اهمیت استاندارد واقف باشند تا بتوانند از راه کسب استانداردهای لازم و حفظ و ارتقای کیفیت محصولاتشان نه تنها در بازارهای داخلی، بلکه در بازارهای خارجی نیز به رقابت بپردازند. پس چه بهتر آنکه ،قبل از شروع هر فعالیت و استارت آپ نوپایی، از قوانین استانداردهای اجباری و تشویقی و همچنین استانداردهای ملی تدوین شده آگاهی کامل داشته تا در مسیر حرکت و در زمان تولید محصولات خود، راه هموارتری را پیش رو داشته باشند. البته سازمان ملی استاندارد در جهت حمایت از تولیدات داخلی و کارآفرینان کشور، پویشی با عنوان کالای استاندارد ایرانی می خریم را ،راه اندازی کرده است تا علاوه بر حفظ اشتغال موجود در واحدهای تولیدی، موجبات رشد و بالندگی بخش تولید و صنعت به عنوان موتور محرکه اقتصاد گردد.
اندیشه تشکیل سازمان بین المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال ۱۹۷۴ در نشست روسای موسسه های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می باشد. همین امر سبب شد تا از سال ۱۹۷۰، چهاردهم اکتبر مصادف با ۲۲ مهر، روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شود. در ایران نیز اولین تشکیلات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در سال ۱۳۰۴ به لحاظ ضرورت تعیین ویژگی ها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، به عنوان یک تشکل رسمی، هسته ی اولیه ی تشکیلات سازمانی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران را تشکیل داد و در سال ۱۳۳۹ با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد ایران، کار خود را در چهارچوب ها و اهداف از پیش تعیین شده آغاز نمود. ایران در طی چند سال اخیر، دستاوردهای زیادی در زمینه  استانداردهای بین المللی داشته است. تولید کنندگان ما باید به این باور برسند که استاندارد و استاندارد سازی از ارکان اساسی پیشرفت در صنایع مختلف می باشد. رشد تکنولوژی و استفاده از ماشین آلات جدید، افزایش تولیدات صنعتی در نتیجه رقابت در بازارهای داخلی و خارجی را به دنبال داشته است. از این رو در روند تکامل استاندارد کردن، توصیف ویژگی ها، اصطلاحات، آیین کار، فنون کنترل کیفیت و سیستم های مدیریت کیفیت اهمیت یافتند. وجود قانون های حمایتی برای رعایت استاندارد و سنجش کیفیت کالاهای تولیدی به وسیله ی کارشناسان استاندارد، تاثیر مستقیم و بارزی در بازار فروش محصولات دارد، به گونه ای که مردم با اعتماد به علامت استاندارد، براحتی به انتخاب کالاهای ضروری خود می پردازند و از این رو ،استاندارد برگ برنده ای در بازار رقابتی کالاها محسوب می گردد. چرا که در بسیاری از موارد، برخی از تولید کنندگان به رغم تبلیغات فراوان کالاهایی را وارد بازار می کنند که فاقد کیفیت لازم است. استاندارد با افزایش آگاهی مردم از کیفیت کالاها باعث ایجاد وجه تمایز بین این قبیل کالاها گشته و با ایجاد اطمینان خاطر به مشتری ،راهنمایی مناسب در انتخاب نوع برندها و کالاها برای مصرف کنندگان  می شود. در واقع طبق تعریف خود سازمان استاندارد، بی شک کالاهایی که مهر استاندارد دارند از حداقل کیفیت و استانداردهای لازم خوردارند و بر آن ها نظارت 
می شود و از سوی یگر نیز بسیاری از تولیدکنندگان نیز از این طریق، زیر چترحمایتی استاندارد قرار گرفته اند و 
مصرف کنندگان، محصولات استاندارد شده را با کیفیت و قیمت بهتر و اطمینان بیشتر از مولفه های مختلفی که برایشان کاربرد دارد، استفاده می کنند. 

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/17782

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
کاراز نو
بالای صفحه