• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
  • اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢
  • Wednesday 23 Sep 2020
  • شماره 862
عناوین این صفحه
نقش نیوز
کد خبر: ۱۷۶۷۳

دوعامل مهم برای احیای تقاضای نفت

 فضای بازارطی هفته گذشته، تحت تاثیر اختلالات عرضه ناشی از وقوع طوفند سالی در خلیج مکزیکوی آمریکا، کاهش سطح ذخایر تجاری نفت آمریکا و توبیخ لفظی اعضای متخلف در نشست هفته گذشته کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس توسط عربستان سعودی، خوشبینانه بود. 
به گزارش ایسنا، اختلال عرضه در منطقه خلیج مکزیکوی آمریکا به حدود ۴۹۷ هزار بشکه در روز رسید. با این حال گزارش ها حاکی از آن است که عرضه متوقف شده با عبور طوفند به زودی از سرگرفته خواهد شد. پس از اختلال در تولید نفت، تقاضا برای سوخت هم در منطقه مذکور احتمالاً به مدت چندین روز مختل خواهد شد. با این حال شرکت های حفاری انرژی در خلیج مکزیکو، آماده وقوع یک طوفان دریایی گرمسیری بتا می شوند که به سرعت در حال نزدیک شدن است و احتمالاً باعث وقوع یک اختلال دیگر در روند تولید نفت منطقه خواهد شد.
تجدید ضمانت از سوی گروه اوپک پلاس
 دیدار هفته گذشته کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس به تمدید مهلت کاهش تولید جبرانی تا پایان دسامبر منجر شد زیرا بسیاری از کشورهای که در ماههای پیش نتوانسته بودند به سهمیه کاهش تولیدشان عمل کنند، خواستار زمان بیشتر برای جبران بودند. با وجود این حقیقت که عراق در اوت به سهمیه کاهش تولید خود به طور کامل عمل کرد اما نتوانست اهدافی که در ماه‌های پیش تعیین شده بود را بر آورده کند. طبق گزارش پلاتس، نرخ پایبندی به توافق اوپک پلاس از سوی امارات متحده عربی ۷۴ درصد، روسیه ۹۵ درصد و نیجریه ۷۸ درصد بود.
طبق اعلام منابع ثانویه اوپک، مجموع سطح پایبندی به توافق کاهش تولید در ماه اوت ۱۰۱ درصد بود. مازاد تولید ۱۰ کشور عضو اوپک به ۱.۶۴۱ میلیون بشکه در روز و کشورهای غیراوپک ۷۳۴ هزار بشکه در روز بود و مازاد تولید گروه در فاصله ماه می تا اوت مجموعا به ۲.۳۷۵ میلیون بشکه در روز بالغ شد. اوپک در نشست مذکور در خصوص تغییر پیمان کاهش تولید تصمیم نگرفت. این گروه کاهش تولید نفت را از ۹.۷ میلیون بشکه در روز در فاصله می تا ژوئیه به ۷.۷ میلیون بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر تسهیل کرده و قرار است محدودیت عرضه خود را از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۱ به ۵.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. تقاضای جهانی برای نفت در حال حاضر به آهستگی در حال بهبود بوده و واردات بالای چین سهم بسزایی در این روند ایفا کرده است. 
از سرگیری صادرات نفت لیبی
بازار آماده ورود عرضه بیشتر نفت از سوی لیبی می شود. ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی پس از حدود هشت ماه محاصره تاسیسات نفتی، تصمیم گرفت به این محاصره پایان دهد. این محاصره عرضه نفت لیبی را از ۱.۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ کاهش داد. شرکت ملی نفت لیبی تایید کرد تولید میادینی که نیروهای مسلح در آنجا حضور ندارند را آغاز خواهد کرد. افت شدید تولید باعث از دست رفتن ۹.۸ میلیارد دلار درآمد نفتی، قطع برق و کمبود سوخت در این کشور شده است. انتظار می رود ،نخستین محموله صادرات نفت از سوی یک شرکت نفتی منطقه خلیج فارس صورت بگیرد که حدود ۰.۲۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند. با این حال با توجه به آسیب های زیرساختی جدی،  انتظار نمی رود تولید نفت لیبی به سرعت به ظرفیت کامل احیا شود. در توافق کاهش تولید اوپک پلاس سه کشور عضو اوپک شامل ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در کاهش تولید معاف شده اند و لیبی محدودیتی برای تولید نفت ندارد. واکنش بازار به نیرومندی احیای اقتصادی بستگی دارد که ممکن است قادر باشد عرضه اضافی نفت را جذب کند.
تنزل پیش‌بینی اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی
آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ را کاهش داده اند. اولی انتظار دارد تقاضا به میزان ۸.۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۹۰.۲ میلیون بشکه در روز برسد و دومی پیش بینی کرده که تقاضا ۹.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد و به ۹۱.۷ میلیون بشکه در روز می رسد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود کاهش سطح ذخایر تجاری نفت خام این کشور به میزان ۴.۴ میلیون بشکه در روز و رسیدن آن به سطح ۴۹۶ میلیون بشکه را اعلام کرد. تولید نفت آمریکا ۰.۹ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۰.۹ میلیون بشکه در روز و تقاضا برای نفت در این کشور با ۰.۶۴ میلیون بشکه در روز افزایش، به ۱۵.۹۰ میلیون بشکه در روز رسیده است.بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین، تقاضا همچنان در بازارهای کلیدی رو به بهبود است. 

لینک کوتاه: http://www.naghshdaily.ir/fa/Main/Detail/17673

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
کاراز نو
بالای صفحه